2018-2019 CLMS Faculty and Staff

Click on name to send an email

Administrators

Fred Richard, Principal

Dawn Ward, Assistant Principal

Nicholas Jones Assistant Principal

 

Front Office

Marea Sheppard, Bookkeeper

Charlotte Glover, Register/IC Clerk

Nina Orr, Administrative Assistant

Shannon Veasley, Attendance Clerk/Admin Assistant

Audria Hawkins, Nurse

Dennis Butts, ISS

 

6th Grade

Ranessa Benton, ELA

Medina Cooper-Swass, ELA

Tanya Connell, Math

Montilla Tripp, Math

Mini Johnson, Math

Latronia Smith, Science

Tammy White, Science

Daniel Donaldson, Social Studies

Sha-Mara Reeves, Social Studies

Londie Smith, ELA/Social Studies

Elizabeth Calhoun, ELA

Maggie Gaskins, Science/Social Studies

Angeline Mason, Para

 

 

7th Grade

Monica Davis, ELA

Dr. Annette Brown, ELA

Clayanne Wolfe, ELA

Yolanda Calhoun, ELA

Gabrielle Williams, Math

Chelsey Brown, Math

Tomeka Daugherty, Math

Chris Dillon, Math

Yvonne Davenport, Science

Kala White, Science

Andrew Crosby, Social Studies

David Cantrell, Social Studies

Aaliyah Shakoor, Social Studies

Sierra Finnie, Science/Social Studies

Aurelia Graves, Para

 

8th Grade

Keah Humphrey, ELA

Heather Landers, ELA

Roxanne Carey, ELA

Kenrick Barnett, Math

Shantee Lemon-Smith, Math

Damiale Johnson, Math

Julie Hodges Science

Nichelle Small-Craig, Science

Sarah Brookshire, Science

Meghan D’Orazio, Social Studies

Evelyn Worthy, Social Studies

Cameisha Francis, Para

 

Gifted

Virginia Daniel, Math

 

Connections

Kellen Moore, Math Support

Abdul-Raheem Hasan, PE

Tiffany James, PE

Calvester Graham, Art

Nolan Watford, Latin

Deanna Gardner, FACS

Ka-Teacha Bellamy, Business

Lawrence Rolle, Band

Gregory Slusher, Chorus

Karissa White, Technology

Tawana McDaniel, ESOL

 

Special Education

Arelen Hyman, Lead Teacher

Monica Jackson, CBI

Sharon Williams, Speech

Bishena Nickerson, Para

Daniel Autry, Para

 

Counselors

Dr. Jacqueline Pennington

Tiphanie Dean

School Behavioral Counselor

Marcia Bryant-Cornelison

 

Instructional Coaches

Michelle Campbell

Rahsaan Matthews

 

Media Center and Technology

Dr. Sophia Seide, Media Specialist

Brittany Lewis, Media Assistant

Travis McGiboney, Technology Specialist

Whitney Smith, Technology Assistant

 

Cafeteria

Alexis Peters, Manager

Vanessa Byrd

Sarah Clark

Sheryl Gahwiler

Jennie Ingram

DaShantre Pennamon

Kathy Smith

Marva Williams

 

Custodians

Terry Thomas, Head Custodian

Clara Benton

Erica Kemp

Daniel Atherton

Michael Critton

Resource Officer

Officer Mark Hegwood


Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.